До 1 грудня оприлюднять кошториси батьківських фондів у школах і садках

Голова постійної комісії Київради з питань науки, молоді та спорту, депутат Київради з фракції «Солідарність» Ганна Старостенко звертається до освітянської громади столиці із закликом оприлюднити кошториси батьківських фондів.

Повідомляє сайт КИЇВСЬКЕ ЖИТТЯ з посиланням на kyiv.samopomich.ua.

«Згідно з новим законом «Про освіту», до 1 грудня усі навчальні заклади мають оприлюднити свої кошториси. Міська влада це вже зробила на сайті департаменту освіти. А чи зробили це ви? Шановні батьки, не забудьте проконтролювати, щоб кошториси батьківських фондів теж були опубліковані», — нагадала Ганна Старостенко.

З приводу відкритості шкільних бюджетів та бюджетів дитячих садків, стаття 30 нового закону «Про освіту»  наголошує: всі освітні установи повинні оприлюднити інформацію про надходження і використання коштів до 1 грудня 2017 р. Важливо знати, як і для чого їх використовувати.

У столиці з 2014 року фахівці працюють над створенням електронної Освітньої карти Києва. Вже діє електронний паспорт закладу освіти. Сьогодні його прикріплено до кожної позначки освітньої установи.

Що є на карті: адреса закладу освіти, дані про тип закладу; ступінь його акредитації; форму власності; мову навчання та перелік іноземних мов, які вивчають учні; ПІБ керівника закладу; номери телефонів закладу; електронна адреса та посилання на сайт закладу.

Освітня карта містить 7 окремих розділів із основними числовими показниками. Ознайомившись із електронним паспортом закладу освіти  можна дізнатися про все: розмір території закладу, кількість квадратних метрів приміщення, рік побудови, рік останнього капітального ремонту, кількість класних приміщень, потужність закладу, кількість дітей (учнів, вихованців), кількісний склад колективу, які види ремонтних робіт було виконано за три роки та кількість коштів, виділених на ці потреби.

Окремої уваги заслуговує розділ «Фінансове забезпечення». Його розбито за напрямами: «Обсяг затверджених видатків»; «Загальний фонд», «Спеціальний фонд» (бюджет розвитку та власні надходження), а також «Поточні видатки».

Для батьків важливим буде розділ «Поточні видатки», який уперше з’явився торік. Такого рядка у бюджеті закладів освіти не було десятиліттями. Тому десятиліттями формувалася «сіра зона»  батьківських готівкових внесків у заклади освіти.

Чого немає на Освітній карті Києва: звітності про ті гроші, що збирають батьки. Тут уже кожна освітня громада самостійно визначатиметься з приводу форми та обсягу звітування перед самою собою. Головне, щоб це було толерантно й не переростало в конфлікт.

«Для освітян важливе розуміння, чи справедливо розподіляє кошти місцева влада між закладами освіти й чи є в неї «любимчики», — пояснює директор департаменту освіти та науки КМДА Олена Феданян. — Для батьків — чи не спонсорують вони те, на що місто вже й так виділило кошти з їхніх же податків. Для влади — чи хороших менеджерів вона наймає на роботу. Крім того, відкриті дані завжди корисні для аналітиків та експертів. Але головне — навчитися аналізувати і, відповідно, вдосконалюватися. Сподіваємося, що наш досвід стане в пригоді колегам з інших регіонів. І ми вже отримуємо такі запити».