Хрещатик хочуть внести до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО

Віце-президент Національної спілки архітекторів України Олена Олійник спільно з експертним середовищем розробили проект номінаційного досьє для включення Хрещатику до об’єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Це дозволить вулиці зберегти свої самобутні історичні будівлі за рахунок постійного професійного нагляду над ними.

Повідомляє сайт КИЇВСЬКЕ ЖИТТЯ з посиланням на kyiv.samopomich.ua.

Про це стало відомо 23 лютого під час круглого столу, ініційованого віце-президентом Національної спілки архітекторів України Оленою Олійник та депутатом фракції «Об’єднання «Самопоміч» у Київраді Ольгою Балицькою.

«Забудова Хрещатика є видатним явищем в розвитку архітектури України. Вона значно вплинула на подальший розвиток української архітектури. Залишаючись одним з найяскравіших творів т.зв. «тоталітарної архітектури», в той же час Хрещатик є для українців національним символом здобуття народом перемоги, улюбленим громадським простором киян та гостей столиці», – йдеться у проекті номінаційного досьє.

Ініціатор масштабного проекту Олена Олійник вважає, що вся забудова вулиці відповідає номінаційним критеріям. «Хрещатик – це єдиний ансамбль цього періоду, що сполучає національні традиції, гармонійне поєднання архітектури з ландшафтом із пафосом радянської архітектури сталінського періоду. В декорі фасадів будинків використано елементи українського бароко, що вирізняє його з ансамблів 40-50 років в інших країнах, де переважно використовувались неокласика або модернізм. Пам’ятка виражає єдність монументальності, столичного масштабу, представництва державного рівня разом з ліричністю, притаманною унікальному київському ландшафту, декоративністю яскравого українського бароко та створенням гуманістичного середовища».

Самобутність та унікальність Хрещатику була визнана і раніше. Так, у 2009 р. її внесли до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, як пам’ятку містобудування, територія якої відноситься до земель історико-культурного призначення».

Разом з тим, віце-президент Національної спілки архітекторів України вважає, що стрімкий розвиток міста, а також абсолютна відсутність механізмів щодо захисту архітектурних пам’яток можуть загрожувати збереженню автентичності Хрещатику. Зокрема, небезпека «насувається» з боку сучасних забудовників, які заставляють Київ багатоповерхівками. Аби зберегти цю історичну вулицю цілісною і недоторканою, слід оголосити мораторій на нову забудову, організувати постійний моніторинг та захист Хрещатику, що можливо лише за умови внесення вулиці до всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

«Що дає включення Хрещатику до ЮНЕСКО? Перше і головне –  збереження вулиці. На жаль, нині чиновники зберігають тільки ті пам’ятки,  на які їм вкажуть міжнародні інституції чи інстанції. Тому ми хочемо перестрахуватись і захистити цю вулицю. Ми хочемо відновити Хрещатик і, зокрема, Майдан Незалежності. Ми хочемо примножити цю спадщину. Включення до переліку спадщини ЮНЕСКО має й інші переваги для столиці: ми зможемо брати участь в конкурсах, отримувати гранти, а також подаватися до програм фінансування», – прокоментувала ініціативу Ольга Балицька.

Додамо, проект щодо включення Хрещатику до об’єктів всесвітньої спадщини міжнародної організації ЮНЕСКО переходить на фінальний етап погодження з громадським середовищем і владою на місцевому та державному рівні. Очікується, що ініціативу реалізують вже наприкінці 2018 року.