КНДІСЕ перейшов до практики

Теоретична частина засідання секції судової пожежно-технічної експертизи на базі КНДІСЕ продовжилася застосуванням досвіду на практиці.

Повідомляє сайт КИЇВСЬКЕ ЖИТТЯ з посиланням на КНДІСЕ.

За словами завідувача відділу досліджень з охорони праці, пожежно-технічних та електротехнічних досліджень Київського НДІСЕ Олександра Шмерего, загалом робота секції сприяє удосконаленню наукової роботи, підвищенню результативності наукових розробок та якості експертної діяльності, швидкому вирішенню проблемних питань.

Особливо актуальними є практичні навчання, які за усталеною традицією відбулися на пожежно-випробувальному полігоні Українського науково-дослідного інституту цивільного захисту, розташованого у селі Дмитрівка Києво-Святошинського району Київської області.

Фахівці КНДІСЕ та колеги з інших профільних відомств мали змогу ознайомитися з роботою установки для визначення теплоти згоряння: «калориметричної бомби» (виробництва Німеччини). Калориметрична бомба – прилад, насамперед, призначений для визначення теплоти вибуху вибухових речовин, що дає змогу розширити сфери акредитації й обсяги випробувальних робіт.

Експерти коментують, що зовні установка являє собою товстостінну сталеву посудину (об’ємом від декількох десятитисячних до 0,05 м3), яка герметично закривається кришкою, забезпеченою виводами для під’єднання електродетонатора, вентиляції та відбору проб.

Для визначення кількості тепла, що виділяється при вибуху, бомбу вміщують у калориметр з точно відміряною кількістю калориметричної рідини. Калориметром є прилад для вимірювання кількості тепла, що її виділяє або вбирає тіло; застосовується як основний прилад у калориметрії (сукупності методів вимірювання теплових ефектів, що супроводжують різні хімічні, фізичні та біологічні процеси). У деяких випадках для визначення теплоти вибуху заміряють безпосередньо температуру тіла бомби без занурення її у воду.

При виконанні пожежно-технічних експертиз, оцінюючи обставини й умови поширення пожежі, за допомогою калориметричної бомби можливо для будь-якої твердої речовини визначити вищу теплоту згоряння, яку помноживши на кількість речовини та врахувавши площу приміщення (об’єкта пожежі) отримати значення пожежного навантаження – тобто зробити висновок про відповідність наявного пожежного навантаження нормованому значенню.